Kamienny dywan to jedna z najbardziej innowacyjnych metod produkcji posadzek. Doskonale sprawdza się zarówno w prywatnych domach, firmach, jak i instytucjach publicznych. Sprawdź, czy w Twojej nieruchomości będzie prezentować się równie elegancko.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamiennego dywanu? Jesteś w doskonałym miejscu. Poznaj zastosowania i charakterystykę propozycji pochodzących od renomowanych producentów. Zobacz, co mogą Ci oni zaoferować i przekonaj się na własne oczy, że przy obecnej technologii, możliwości są niemal nieograniczone.
Zastosowania kamiennego dywanu
Jego główną zaletą jest wszechstronność i mnogość zastosowań. Kamienny dywan może być wykorzystany niemal wszędzie – od podłogi w instytucjach publicznych, przez ściany w prywatnych łazienkach, po zabytkowe tarasy w kamienicach. Odpowiednio zrealizowany projekt jest w stanie poradzić sobie z bardzo trudnymi warunkami, wliczając w to m.in. wilgoć, kontakt z wodą, czy różnicami temperatur i promieniowaniem UV.
Wykonanie i koszt kamiennego dywanu
Do produkcji kamiennego dywanu wykorzystywane są drobne i gładkie kruszywa. Do najpopularniejszych propozycji należą m.in. granit, marmur lub rzeczne otoczaki. Niezależnie od wyboru, kamienie muszą być dokładnie przesiane i oddzielone od pyłu. Osłabia on żywice, co przekłada się na wytrzymałość i żywotność kamiennego dywanu.
Najpopularniejszym spoiwem są żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe. Przy pomocy żywic poliuretanowych można stworzyć niezwykle mocne i elastyczne powłoki, które nie zmieniają koloru podczas kontaktu z promieniowaniem UV (np. na tarasach lub balkonach). Żywice epoksydowe są jednak bardziej sztywne, lecz charakteryzują się mniejszą odpornością na różnice temperatur i promieniowanie słoneczne.
Zastosowanie konkretnego kruszywa zależy od oczekiwań interesantów pod względem koloru lub ceny. Możliwości są niemal nieograniczone. Chcesz poznać wycenę lub projekt? Należy skontaktować się bezpośrednio z firmą zajmującą się realizacją zamówionej usługi. Flowcrete to doskonały przykład renomowanych specjalistów, którzy pomogą Ci na każdym etapie.
Jak to jest zrobione, czyli kamienny dywan w praktyce
Pierwszym krokiem realizacji projektu kamiennego dywanu jest dokładne oczyszczenie podłogi. Gdy powierzchnia będzie już spójna (nie mylić z idealnie równą), należy pokryć ją gruntem. Zapewni on zadowalającą przyczepność kamiennego dywanu do podłoża. Na tym poziomie może zaistnieć konieczność wykonania hydroizolacji. Co to znaczy? Należy nałożyć 1 lub 2 warstwy płynnej membrany z właściwej żywicy. Można wykorzystać w tym celu klasyczny pędzel, wałek lub urządzenie do natrysku bezpowietrznego.
Następny etap to wyłożenie kruszywa. Powinno być ono bardzo dokładnie wymieszane z żywicą w odpowiednim stosunku, by spoiwo oblepiło każdy drobny kamień. Zazwyczaj jest to stosunek 1 kg żywicy na 20 kg kruszywa. W pomieszczeniach narażonych na obciążenia warto dodać nieco więcej żywicy. Gdy masa zostanie rozłożona, trzeba ją wyrównać przy pomocy szpachli lub rakli. Zachowaj przy tym precyzję, by kamienny dywan był ułożony równomiernie i szczelnie. W łazienkach, kuchniach i na zewnątrz (np. na tarasie, schodach lub balkonie), warto wylać dodatkową warstwę żywicy, która zapełni pory i zagwarantuje wysoki poziom wodoszczelności. Zastanów się również nad wykorzystaniem posypki tworzącej warstwę antypoślizgową.
W dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, czy kamienny dywan sprawdzi się w Twojej nieruchomości? Wystarczy skontaktować się ze specjalistami z Flowcrete. Nie marnuj czasu i dołącz do grona zadowolonych klientów już dziś.