Warzywa potrafią szybko tracić świeżość, zwłaszcza w tak ciepłe dni, jak teraz. Niektórzy wkładają wszystkie rodzaje produktów do lodówki, inni trzymają je na balkonie, pod oknem, czy w piwnicy. Tymczasem różne warzywa mają odmienne wymagania, dlatego koniecznie musimy nauczyć się je rozdzielać.
Niektórych warzyw i owoców nie można przechowywać razem, ponieważ przyspieszają dojrzewanie i w efekcie psucie się produktu. Jest to związane z zawartymi w warzywach enzymami trawiennymi. Umiejętne trzymanie warzyw w odpowiednich warunkach przedłuży ich świeżość nawet o kilka, czy kilkanaście dni. Przydadzą się ręczniki papierowe, patera na owoce, torebki z papieru, miseczki etc.
Zielone
Warzywa zielone, jak sałaty i kapusta, przechowujemy w lodówce. Miękkie sałaty (masłowa, dębolistna, karbowana etc.) trzymamy w otwartych pojemnikach lub miskach przykrytych papierowym ręcznikiem. Na dnie pojemnika warto ułożyć dodatkowo dwa listki papieru, które będą zbierały nadmiar wilgoci. Przykrycie całości kolejnym kawałkiem ręcznika zmniejszy dostęp wilgoci i powietrza do liści. Pamiętajmy, że nie można zakrywać ich szczelnie, np. wieczkiem plastikowym. Odcięcie od tlenu powoduje powstawanie w sałatach rakotwórczych azotynów.
Drobne liście
Warzywa drobnoliściaste (szpinak, rukola, roszponka) przed schowaniem do pojemnika musimy dokładnie umyć i osuszyć. Podobnie możemy postąpić z sałatą masłową, jeżeli mamy małą główkę np. tylko na kanapki. Nie musimy osuszać listków całkowicie, wystarczy, że wykonamy tę czynność w ok. 90%. Odrobina wilgoci jest niezbędna do zachowania sprężystości. Jeżeli jednak liście zdążą wyschnąć całkowicie (np. przez bardzo wysoką temperaturę w kuchni), wystarczy, że przykryjemy je zwilżonym ręcznikiem papierowym.
Korzenie
Warzywa korzeniowe przechowujemy w chłodnym miejscu – w lodówce lub w piwnicy. Warto przedtem uciąć nać i wykorzystać ją do czegoś innego, np. do zrobienia pesto. Korzenie bez naci znacznie dłużej zachowują świeżość.
Poza lodówką
Pomidor i ogórek nie czują się zbyt dobrze w lodówce i szybciej tracą w niej jędrność. Do ich przechowywania przyda się patera na owoce, na której możesz ułożyć pomidory i ogórki – byle nie obok siebie, ponieważ oba warzywa wydzielają substancje lotne, które przyspieszają dojrzewanie. Jeżeli jeszcze nie masz patery, zajrzyj tutaj https://szkloidekoracje.pl/pl/c/PATERY-NA-OWOCE/63.
Zbyt niskiej temperatury nie lubi też cebula i czosnek. Jeżeli schowamy je do lodówki, w krótkim czasie staną się gumowe i stracą smak. Do ich przechowywania również nada się patera na owoce, jednak możemy również wykorzystać w tym celu nieużywaną pończochę, czy rajstopy.