Taras to efektowne rozszerzenie przestrzeni domu, które w skuteczny sposób pozwala łączyć cechy funkcjonalne z estetycznymi. Poza oczywistym powiększeniem powierzchni mieszkalnej stanowi on idealny łącznik między wnętrzem a otaczającym dom środowiskiem naturalnym. Warto zadbać o odpowiednie zagospodarowanie tarasu i utrzymanie go w odpowiedniej kondycji.
Płytki, kompozyt, czy naturalne drewno?
Decyzja o sposobie wykończenia tarasu ma kluczowy wpływ na komfort użytkowania, wygląd i trwałość. Wybór jest duży, możemy zdecydować się na dedykowane do użytku zewnętrznego płytki, kompozytowe panele lub naturalne drewno. Każde z tych rozwiązań ma swoje cechy indywidualne, a co za tym idzie własny zbiór zalet i wad. Ceramika kusi mnogością wzorów i kolorów, płytki są też w naturalny sposób odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Do ich ułożenie konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie podłoża, musi być ono idealnie gładkie, niezbędne okaże się też zachowanie odpowiedniego spadku. Największa wada płytek ujawnia się latem, czyli wtedy kiedy najchętniej korzystamy z korzyści oferowanych przez tarasy. Płytki mają tendencję do mocnego nagrzewania się pod wpływem słońca. Nagrzewanie to jest na tyle silne, że stąpanie gołą stopą jest nie tylko niekomfortowe, ale czasem wręcz niemożliwe.
Alternatywę stanowią wykonane z mieszanek tworzyw sztucznych deski kompozytowe. Układa się je łatwo i szybko, teoretycznie nie wymagają odnawiania i malowania, wyglądem potrafią do złudzenia przypominać naturalne drewno. Materiał idealny? Niestety nie. Deski kompozytowe łatwo zarysować, nie są też odporne na przykład na plamy tłuszczu często powstające podczas grillowania. Z czasem zmieniają kolor, a pod wpływem deszczu mogą się na nich pojawić nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki.
Przyjrzyjmy się zatem deskom tarasowym wykonanym z prawdziwego drewna. Najczęściej wykonuje się je z sosny, dębu, świerka i modrzewia, choć coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie gatunków egzotycznych. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale też wytrzymałością oraz ceną. Zalet zastosowania naturalnego drewna jest wiele – doskonale komponuje się ono z każdym stylem zabudowy, pozwala uzyskać efekt wizualny w pełni dostosowany do wymagań użytkowników, jest też przyjazne w kontakcie bezpośrednim. Naturalny surowiec wymaga jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak dbać o drewniany taras?
Zdecydowanie nie wolno dopuścić do trwałego zabrudzenia powierzchni. Najlepiej będzie, jeśli wszelkie zanieczyszczenia zostaną natychmiast usunięte przy pomocy ciepłej wody. Można oczywiście posiłkować się użyciem myjki ciśnieniowej i zalecanych detergentów. Wrogiem drewna jest pleśń, już pierwsze jej oznaki powinny być sygnałem do rozpoczęcia prac porządkowych. Zabiegi pielęgnacyjne będą dużo łatwiejsze, jeśli zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Tu doskonale sprawdzi się olej do tarasu. Olejowanie jest techniką, która znacząco podkreśla piękno naturalnego drewna, pozwoli też przez długi czas cieszyć się atrakcyjnym wyglądem tarasu. Zaawansowana receptura najlepszych produktów tworzy barierę zabezpieczającą przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatki pigmentacyjne umożliwiają zmianę kolorystyki drewna. Pragnąc zachować atrakcyjny wygląd tarasu i jednocześnie chcąc skutecznie zadbać o jego kondycję, warto zapoznać się z ofertą firmy IdeaGarden. To tu w jednym miejscu znajdziemy szeroki, starannie wyselekcjonowany wybór olejów do tarasów. Odpowiednio zabezpieczone drewno to gwarancja komfortu i satysfakcji użytkowej.