Jak utrzymać instalację fotowoltaiczną w czystości?

0
1013

Co powinieneś zrobić kiedy zauważysz zabrudzenie na swojej instalacji fotowoltaicznej? Czy masz wziąć gąbkę i mydło i tak przygotowanym sprzętem umyć ogniwa? Mechanizm mycia instalacji jest prostszy niż Ci się wydaje. Przekonaj się sam.

Kiedy myć fotowoltaikę?

Na panelach mogą pojawiać się różne zabrudzenia, zaczynając od ptasich odchodów a kończąc na pyle i gałęziach przyniesionych przez wiatr. Musisz wiedzieć jak odpowiednio zadbać o instalację, bo zabrudzone ogniwa mogą tracić swoją wydajność o od kilku do kilkunastu procent. Jeśli zauważysz jakiś brud na panelach powinieneś od razu go usunąć. Mycie fotowoltaiki nie powinno być częstsze niż 4 razy w roku. Nie zwlekaj, każda plamka oddziałuje niepozytywnie na wydajność urządzenia!

Jak myć fotowoltaikę?

Instalację możesz czyścić samemu lub dzięki firmie zajmującej się myciem fotowoltaiki. W przypadku drugiego sposobu możesz wybrać spośród 2 systemów mycia: jonowo-kationowego oraz odwróconej osmozy. Pierwszy sposób polega na filtrowaniu z pomocą żywicy i złoża mieszanego. Drugi sposób polega na filtrowaniu przez filtr membranowy. Pierwszy sposób jest wydajniejszy i daje poziom czystości 99,9%. Instalację możesz myć również samemu. Pamiętaj abyś nie używał do tego myjki ciśnieniowej, bo może ona trwale uszkodzić lub nawet zniszczyć panele, używaj do mycia miękkiej gąbki. Ogniwa myj wodą destylowaną połączoną z wysokiej jakości detergentem, nie używaj mydła – może ono tylko zniszczyć fotowoltaikę.

Bezpieczeństwo podczas mycia paneli

Czy mycie fotowoltaiki jest bezpieczne? Jak najbardziej, jeżeli instalacja nie znajduje się w trudno dostępnym dla Ciebie miejscu. W takim przypadku należy wezwać specjalistów, którzy zajmą się czyszczeniem. Jeśli panele znajdują się w miejscu, do którego masz łatwy dostęp to możesz spokojnie sam zadbać o ich czystość. Firmy czyszczące nie zachęcają jednak do samodzielnego mycia instalacji, ponieważ klient często nie dba o jakość i skuteczność produktów, które wykorzystuje do mycia paneli. Pamiętaj aby przed myciem paneli zapoznać się z zasadami BHP.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here