Jak zaaranżować łazienkę? Najważniejsze porady podczas projektowania

Obecnie łazienka nie służy wyłącznie dbałości o higienę, ale jest używana jako domowe spa i miejsce relaksu, dlatego jej design i zapewnienie odpowiedniego klimatu jest tak istotne. Aranżacja łazienki zawsze stanowi wyzwanie, niezależnie od tego, czy mamy do zaprojektowania małą przestrzeń czy przestronny salon kąpielowy. Jako, że koszt wykończenia łazienki jest stosunkowo wysoki to należy zadbać o to, by pomieszczenie było funkcjonalne, spełniało odpowiednie standardy, by w warunkach wysokiej wilgotności miało szansę służyć wiele lat.

Co jest istotne?

Urządzając łazienkę musimy zapewnić niezbędne przechowywanie, dostęp do wszystkich urządzeń i szafek, a także swobodne przemieszczanie się. Na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, możemy znaleźć już panele podłogowe odporne na działanie wilgoci, specjalne gatunki drewna mogą zostać zastosowane w szafkach łazienkowych. Sam wybór ceramiki stanowi nie lada wyzwanie, spośród asortymentu mamy do wyboru wanny klasyczne, wolnostojące, narożne, prysznice z brodzikiem lub odpływem liniowym – nowoczesne w formie lub klasyczne, wedle upodobań.

Przeróbki hydrauliczne i elektryczne

W przypadku mieszkań i domów od dewelopera lub z z rynku wtórnego musimy liczyć się z tym, że fantazja poprzednich właścicieli lub architekta może nie spełniać naszych oczekiwań, a wnętrza mogą okazać się kompletnie nieużyteczne. Na szczęście przeróbki hydrauliczne i elektryczne są często możliwe do wykonania (w granicach rozsądku).

Wnętrzarskie triki – czyli jak powiększyć przestrzeń

Umieszczenie luster w małych wnętrzach będzie użyteczne, a ich umiejętne rozlokowanie optycznie powiększy przestrzeń.  Aspektem na który niewątpliwie musimy zwrócić uwagę jest oświetlenie – często w łazienkach sztuczne światło musi zastąpić nam naturalne – buduje ono nastrój, ale służy również do wykonywania precyzyjnego makijażu, dlatego musi być zróżnicowane i umiejętnie rozmieszczone – ważnym aspektem jest barwa – do wyboru: ciepła, neutralna lub zimna. Ciepły ton sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przyjazne i łatwiej wypoczywać, zimna jest przydatna przy makijażu.

Czy warto projektować samemu? Co nam daje zatrudnienie architekta wnętrz?

Projektowanie wnętrz może okazać się ciekawą przygodą, częściej jednak źródłem stresu i czasochłonnym zajęciem, nieumiejętnie zaprojektowane wnętrza będą utrudniały codzienne funkcjonowanie przez wiele lat, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów.  Fachowcy urządzą nasze cztery kąty, uwzględniając nasze preferencje i wymagania. Doświadczenie w projektowaniu, znajomość najnowszych technologii, materiałów i rozwiązań to niewątpliwie coś bardzo cennego. Wyobraźnia przestrzenna, umiejętność łączenia materiałów sprawi, że nasze wnętrze będzie spójne stylistycznie. 

Często projektanci wnętrz współpracują z ekipami fachowców i mogą zaoferować nam usługę wykończenia „pod klucz”, w takim wypadku zostajemy zwolnieni z koordynacji prac wykończeniowych.

Więcej tego typu porad uzyskają Państwo na pewno u specjalistów. Warto skonsultować się z projektantami czy całym studiem architektonicznym takim jak np. boskeart.pl z Poznania.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here