Uprawa pomidorów – o czym warto pamiętać?

0
2924

Folia ogrodowa może chronić uprawy przed uszkodzeniami. Uprawę pomidorów można zaplanować w tunelach czy szklarniach lub zdecydować się na uprawę pod gołym niebem. Oczywiście ta ostatnia opcja jest dość ryzykowna. Wiele osób twierdzi jednak, że smak pomidorów jest wtedy lepszy, jednak nie jest to prawda. Tak czy inaczej są podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać przy uprawie pomidorów niezależnie od sposobu uprawy, na jaką się zdecydujemy. Takie postępowanie sprawi, że otrzymamy finalnie pyszne i soczyste pomidory.

Po pierwsze ważne są sadzonki

Nasiona na sadzonki można pozyskać z własnych pomidorów lub zakupić w sklepie. Oczywiście w każdym przypadku trzeba sprawdzić ich jakość. Można również kupić gotowe sadzonki w sklepie. Jednak dla prawdziwego ogrodnika frajda jest znacznie większa, jeśli wyhoduje je samodzielnie. Nasiona można posiać pod koniec lutego do plastikowych pojemniczków. Kiedy osiągną kilka centymetrów przesadza się każdą roślinkę do osobnego pojemnika. Teraz trzeba poczekać aż sadzonki podrosną do wielkości 15-30 cm, gdyż takie można sadzić do gruntu. Rozsady nie powinny być większe, gdyż trudniej będą się aklimatyzować po zasadzeniu i może to mieć wpływ na wielkość plonów.

Ważne jest podłoże

Przy planowaniu uprawy pomidorów ważne jest zadbanie o odpowiednie podłoże. Gleba powinna mieć PH między 5,5 a 6,5. Dlatego wcześniej trzeba wykonać test w celu sprawdzenia PH. Wtedy wiadomo czy podłoże wymaga wapniowania, czy nawożenia nawozem naturalnym lub obornikiem. Przed zasadzeniem sadzonek pomidora trzeba jeszcze zdecydować czy będziemy kłaść agrowłókninę. Oczywiście przedtem należy jeszcze przekopać podłoże pod kątem ewentualnych chwastów i je oczyścić.

Sadzenie i pielęgnacja pomidorów

Pomidory w tunelach ogrodowych mają odpowiednie warunki dzięki niezawodnej folii ogrodowej. Zapewnia odpowiednią przepuszczalność światła i jest odporna na promieniowanie UV. Ponadto chroni pomidory, które są bardzo wiotkimi roślinami przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia do ogrodu tworzy zdrowy mikroklimat do rozwoju pomidorów. Pomidory sadzimy w tunelach i szklarniach w końcu kwietnia lub na początku maja. Przy ich sadzeniu należy zachować odstęp przynajmniej 0,5 metrowy pomiędzy sadzonkami, co zapewni swobodny wzrost i owocowanie. Potem należy obficie podlać sadzonki. Przez ok. 3 tygodnie należy ograniczyć nawadnianie, aby pomidory lepiej się ukorzeniły. Następnie należy użyć nawozu wieloskładnikowego zawierającego potas, potrzebny do wzrostu rośliny i wybarwienia owoców, a także wapń, który wzmacnia roślinę przed chorobami. Aby chronić ją przed szkodnikami można wykonywać opryski z wywaru z czosnku. Kiedy jest zbyt ciepło tunel ogrodowy należy wietrzyć i dotyczy to temperatury powyżej 30 stopni. Przy podlewaniu należy uważać by nie zmoczyć liści ani kwiatów, gdyż roślina zacznie gnić i rozwiną się choroby grzybowe, uniemożliwiające zbiory. Kiedy roślina już podrośnie warto wbić palik i przywiązać ją do niego, gdyż ze względu na ciężkie owoce wiotka łodyga może się złamać.

Zasada zbiorów pomidorów

Pomidory uprawiane w tunelach należy zbierać w godzinach porannych. Owoce powinny dopiero się wybarwiać. Swój charakterystyczny intensywny kolor osiągną już po zerwaniu. Dzięki temu szybciej dojrzewać będą pozostałe owoce. Folia ogrodowa może przyspieszyć zbiory o kilka tygodni, co jest kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na ten rodzaj uprawy pomidorów. W przypadku gradobicia owoce zostaną ochronione. Warto przy wyborze folii do ogrodu sprawdzić jej wytrzymałość. Producenci określają ją na ilość sezonów, w czasie których może posłużyć bez uszczerbku dla jej właściwości.

Rośliny hodowane pod folią ogrodową otrzymują odpowiednią dawkę ciepła, dzięki czemu ich smak jest wyrazisty i są bardzo soczyste. Uprawa pomidorów na własny użytek może dać wiele satysfakcji, nie wspominając już o szerokiej możliwości jego zastosowania do przygotowywania potraw. Do uprawy w tunelach ogrodowych warto wybierać gatunki pomidorów, takie jak np. Retro, Akron czy Baron. Najczęściej producenci określają je jako szklarniowe, jednak doskonale sprawdzają się również w tunelach ogrodowych.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here