Jaki dywan do salonu wybrać?

0
1233

Dywan to element, który może ocieplić wnętrze. Pełni on zarówno funkcje użytkowe, chroniąc domowników przed chodzeniem po chłodniejszej podłodze, ale spełnia też rolę czysto estetyczną, będąc ozdobą w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są jednak różne warianty, które odbiegają od siebie nie tylko wyglądem, ale i parametrami użytkowymi. Jaki warto zatem wybrać?

Z jakiego materiału tworzy się dywany?

Przede wszystkim wyróżniamy dywany syntetyczne i naturalne, więc to właśnie materiał z jakiego zostały wykonane, jest jednym z kluczowych czynników, które trzeba brać pod uwagę. W wielu domach sięga się po wersje z naturalnych włókien, doceniając ich wyjątkowy wygląd i to, że są miękkie w dotyku. Najpopularniejsze są warianty wełniane, które są stosunkowo odporne na zabrudzenia i przy okazji dobrze wyciszają wnętrze, natomiast u niektórych mogą wywoływać reakcje alergiczne. Wynika to z faktu, że mają tendencje do chłonięcia wilgoci i oddalania jej, gdy w pomieszczeniu zrobi się już sucho. Warto pamiętać też, że na rynku dostępne są produkty z różnych gatunków wełny, które mogą znacząco odbiegać od siebie jakościowo. Innym wyborem są wersje bawełniane, które są cieńsze i przez to mniej wytrzymałe, więc mogą ulegać uszkodzeniom. Dostępne są także wysokiej jakości dywany jedwabne, ze szlachetnych materiałów, które nie tracą kolorów i są odporne na zabrudzenia. Choć dywany syntetyczne są przez niektórych traktowane jako te z założenia nieco gorsze niż naturalne, to w praktyce wcale nie musi tak być, zwłaszcza, iż jest to bardzo szeroka kategoria. Wersje z polipropylenu rzeczywiście są dość szorstkie, natomiast bardzo wytrzymałe i dobre dla alergików. W warunkach domowych najczęściej sięga się jednak po dywany syntetyczne akrylowe lub poliestrowe, które są miękkie i przyjemniejsze w kontakcie ze skórą człowieka, a przy okazji prezentują się również bardzo podobnie do wersji naturalnych, więc z powodzeniem można je nimi zastąpić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście istotne są kwestie estetyczne – dywany dostępne są w różnych kolorach oraz wzorach, więc można dobierać je do poszczególnych wnętrz według własnego uznania oraz stylu w jakim zostało zaaranżowane dane pomieszczenie. W kontekście walorów użytkowych trzeba rozważyć parametry samego runa. Ważna jest jego gęstość, a więc ilość punktów, które znajdują się na danym wycinku dywanu. Zwykle im będzie ich więcej, tym lepiej, gdyż cały dywan będzie sprężysty i bardziej elastyczny. Należy przy tym pamiętać, że wiele zależy jednak od rodzaju samego włókna, gdyż niektóre włoski będą z natury grubsze niż w przypadku innych materiałów, co będzie się przekładało na mniejszą gęstość runa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na samo wykończenie runa – przede wszystkim jego długość. Wersje dłuższe są zwykle miękkie i bardzo przytulne, więc nadają się zwłaszcza do sypialni czy pokoju dziecięcego, lecz trudniej je czyścić, więc mogą być problematyczne w domach ze zwierzakami. Alternatywą są dywany gładkie, z krótkim włosem, które są popularnym wyborem. Dostępne są także wersje nierówno przycinane, co pozwala z kolei osiągnąć ciekawy efekt wizualny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here