Kaloryczny węgiel z Polski

W polskich składach węglowych bardzo łatwo dostać jest węgiel niecertyfikowany i pochodzący z niesprawdzonych źródeł, od mało znanych dostawców. Polski węgiel jest oczywiście powszechnie dostępny, gdyż górnictwo w Polsce jest w stanie z powodzeniem zaspokoić potrzeby nie tylko polskich gospodarstw domowych, ale również eksportować ogromne ilości węgla na zewnątrz.

 

Szukanie tanich zamienników

 

Spora część nabywców szuka jednak ekstremalnych oszczędności, zwłaszcza na ogrzewaniu, więc często decydują się świadomie na zakup nie polskiego węgla, lecz węgla z obcych źródeł, o wątpliwych wartościach fizykochemicznych. Wszystko to sprawia, że jakość węgla w obrocie jest bardzo zróżnicowana i szczególnie dla osób pragnących kupić węgiel najtaniej na rynku, przeważnie inwestycja taka kończy się nabyciem ton bezwartościowego, bardzo nisko kalorycznego, za to generującego mnóstwo szkodliwych spalin – węgla spoza granic Polski.

 

Aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne

Tym czasem w przypadku zdecydowania się właśnie na polski węgiel nie chodzi tylko i wyłącznie o tzw. ekonomiczny patriotyzm, który naturalnie powinien kierować w pewnym zakresie wyborami konsumenckimi. Oprócz świadomości, że wybierając właśnie węgiel z polski wspiera się poniekąd finansowo rodzimą gospodarkę i ułatwia się trwanie branży wydobywczej, można również mieć świadomość pozytywnego wpływu na środowisko w pewnym zakresie.

 

Oczywiście palenie węglem jest przez ekologów i naukowców słusznie uważane za jedną z najpoważniejszych przyczyn zmian klimatycznych, ale nikt nie spodziewa się, że miliony domów na całym świecie od tak zmieni swój system ogrzewania. Dlatego jeśli już trzeba sięgać po jakikolwiek węgiel do ogrzewania swojego domu czy miejsca pracy, warto świadomie wybierać polski węgiel chociażby z tego względu, że jest on względnie czysty i posiada bardzo wysoką kaloryczność, jak na mieszanki dostępne w polskich skupach i składach.

 

Efekt dla środowiska jest oczywisty – użytkownik polskiego węgla o wyższej kaloryczności potrzebuje zdecydowanie mniej kilogramów na dzień, aby zaspokoić swoje potrzeby grzewcze i energetyczne. Nie tylko oszczędza więc pieniądze na zakup mniejszej ilości paliwa kopalnego, ale przy okazji emituje zdecydowanie mniej zbędnej energii oraz toksycznych spalin do środowiska i atmosfery, ponieważ większość energii cieplnej pozostaje skonsumowana na miejscu i to z względnie niską ilością dodatkowych wyemitowanych spalin. Świadomy wybór jakościowego węgla jest więc próbą minimalizowania negatywnych skutków wywołanych przez globalne ogrzewanie m.in. węglem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here