Kompresory to urządzenia sprężające powietrze. Wykorzystywane są w wielu sytuacjach – zarówno w czasie wykonywania różnego typu przydomowych prac, jak i w pracy przedsiębiorstw budowlanych, remontowych i wielu innych. Wybór kompresora powinien zostać dokładnie przemyślany, tym bardziej, że urządzeń tych używamy do wykonywania konkretnych, zamierzonych czynności. Poniżej podpowiemy – jak wybrać kompresor, na jakie cechy zwrócić uwagę oraz w jaki kompresor warto się zaopatrzyć.
Kompresory olejowe – przeznaczenie, zastosowanie, najważniejsze funkcje
Kompresory olejowe są pomocne w wykonywaniu różnych prac. Ich zadaniem jest sprężanie powietrza, które będzie zasilało pracę innych urządzeń, podłączanych do kompresora. Najczęściej są to pistolety malarskie, podnośniki, szlifierki, wiertarki, a także wiele innych. Niemal wszystkie urządzenia pracujące pod wyznaczonym ciśnieniem mogą zostać podłączone do kompresora.
Kompresory olejowe należą do najchętniej wybieranych. Są zdecydowanie bardziej żywotne, niż ich bez-olejowe odpowiedniki. Olej pełni niezwykle ważną funkcję w czasie pracy urządzenia – pokrywa powierzchnię pompy, redukując oddziaływania fizyczne oraz wspomagając konserwację materiałów.
Olej stosowanych w kompresorach olejowych możesz z łatwością nabyć w sklepie narzędziowym. Najczęściej, producenci zalecają, by wymieniać olej na nowy po 500 pełnych godzinach pracy urządzenia.
Kompresory praktyczne i wydajne – oraz jak je odnaleźć
W wyborze kompresora najlepiej kierować się jego przeznaczeniem, a dokładnie – zakresem prac, które za jego pomocą zamierzasz wykonać. Pod tym względem, warto zwrócić uwagę na wydajność poszczególnych kompresorów. Oznacza ona – ile litrów powietrza zostanie wtłoczone w ciągu minuty pracy urządzenia.
Jeśli zamierzam podłączyć do kompresora szlifierkę, wówczas powinien on pracować z wydajnością przynajmniej 120 litrów na minutę. Dla zasilania piaskarki, konieczna będzie wydajność rzędu 200-450 litrów na minutę. Szczególnie warte polecenia są pod tym względem kompresory Schneider, dedykowane do wykonywania rozmaitych prac warsztatowych, garażowych oraz naprawczych.
Rozmiar zbiornika to kolejna ważna sprawa. Zależy on od częstotliwości użytkowania urządzenia oraz jego przeznaczenia. Im większy zbiornik, tym dłużej będzie pracował i rzadziej będziemy musieli urządzać przerwy. Przykładowo – kompresory wykorzystywane do malowania powinny posiadać zbiornik rzędu przynajmniej 200 lub nawet 300 litrów. Mniejsze kompresory będą się zbyt szybko opróżniać.
Maksymalne ciśnienie to parametr istotny dla osób, które zamierzają podłączyć do kompresora urządzenia pneumatyczne. Większość dostępnych w polskich sklepach narzędzi pracuje w zakresie 2 lub 3, do nawet 10 barów.