Meble twarde

Czas wyboru mebli to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w czasie urządzania swojego domu. Masz wówczas szansę na całkowite przedefiniowanie swojej przestrzeni za pomocą różnych stylów, kolorów i materiałów. Jednak musisz jednocześnie zadbać o aspekt praktyczności i funkcjonalności.

Meble twarde to niezbędna podstawa wyposażenia każdego domu. Połączenie ich użytkowego charakteru z warstwą estetyczną powoduje, że wybór elementów z tej kategorii zawsze jest najtrudniejszy. O czym pamiętać przy zakupie szaf, komód i meblościanek?

Szafy

Po pierwsze, bardzo istotne jest to, aby określić jaki rodzaj szafy potrzebujesz. Dysponując sporą przestrzenią możesz wybrać mebel z dodatkowymi funkcjami i rozszerzeniami. Mowa to choćby o szufladach i półkach lub lustrze. W przypadku tak sporego mebla jakim są szafy, ich rozmiar pełni bardzo ważną kwestię. Wpływa to nie tylko na dostępną przestrzeń składowania, ale oczywiście także na ilość zajmowanego miejsca. Z tego powodu zaleca się, aby komponowanie układu mebli w danym pomieszczeniu zaczynać właśnie od szafy.

Ilość użytkowników także ma istotne znaczenie i również będzie dyktować rozmiar szafy, którą wybierzesz. Przykładowo, jeżeli mieszkasz w pojedynkę, Twoje potrzeba co do ilości miejsca na ubrania są mniejsze, dzięki czemu możesz wybrać mniejszy model. A gdy szafa ma służyć większej ilości ludzi, na przykładam dzieciom dzielącym pokój lub partnerom śpiącym w jednej sypialni. Należy wtedy przewidzieć potrzeby każdego. Dotyczy to zarówno dostępnego miejsca, jak i sposobu jego organizacji.

Inną ważną kwestią są drzwi szafy. Coś co na pozór wydaję się banalne, w praktyce ma ogromny wpływ na funkcjonalność samego mebla, jak i przestrzeni wokół niego. Pierwszym, klasycznym wyborem są drzwi zawiasowe. To tradycyjne rozwiązanie zawsze sprawdza się dobrze. Jednak w przypadku większych mebli tylko wtedy, jeśli okolica mebla umożliwia pełne otwarcie drzwi i zapewnia przestrzeń na wygodne użytkowanie. Drzwi przesuwane to bardzo popularne rozwiązanie pozwalające na jak najwięcej funkcjonalności. Jest jednak ograniczone rozmiarem danej szafy i stosuje się je do większym modeli. Drzwi składane to mniej powszechny wariant, który jest uśrednieniem cech pozostałych propozycji.

Komody

Z pewnością wszyscy chcemy, aby przestrzeń, w której żyjemy odpowiadała naszemu stylowi życia. Nie tylko pod względem praktycznym, ale także wizualnym. Komody i inne, pomniejsze meble służące do składowania, grają pierwsze skrzypce w obu tych aspektach. Kolor, design i materiał użyty do wykonania komody często dyktuje styl całego pomieszczenia. Rozmiar tego mebla jest równie istotny co w przypadku szafy. Posiadając mniej miejsca do wykorzystania, warto postawić na pionowe komody, które świetnie spisują się w gabinecie jak i w sypialni.

Ważny jest, aby uczynić z docelowego miejsca umieszczenia komody, najważniejszy faktor przy jego wyborze. Dobrze zastanów się, gdzie umieścisz mebel. Zwróć uwagę na to szczegółowy rozmiar danego pomieszczenia o wszystkie ograniczenia wybranej przestrzeni.

Podobnie jak w przypadku szafy wymagania jej użytkowników mają tutaj kluczowe znaczenie. Komoda powinna dostatecznie zadowalać miejscem do przechowywania, które oferuje. Czasem ciężko pogodzić swoje potrzeby w tym zakresie z rozmiarami pomieszczenia, jednak praktyczne i funkcjonalne komody pomagają w rozwiązaniu tej kwestii. Każdy producent mebli stara się, aby jego wyroby doskonale spełniały obie tę funkcję.

Meblościanka

Zestawy mebli i meblościanki mogą w dwojaki sposób wpływać na aranżacje danego pomieszczenia. Mogą albo minimalistycznym i użytkowym tłem, bądź zostać pierwszoplanowym punktem centralnym całego wystroju. Wybór właściwej meblościanki zależy w głównej mierze od tego, którą z tych dwóch funkcji ma pełnić Twój mebel. Możesz zdecydować się na wyraźne kolory kontrastujące ze ścianą pomieszczenia i wprowadzić ciekawe akcenty przykuwające uwagę. Możesz także skupić się na neutralnych barwach, które ustąpią miejsca innym elementom wystroju, jedynie je podkreślając. Wybór należy do Ciebie.

Meblościanki wypełniają dużą część aranżacji oraz znajdują się na wysokości oczu w każdym miejscu pomieszczenia. Generalnie ustawiają cały ton stylu pokoju. Ich praktyczna funkcja jest równie nieoceniona. Warto mieć to na uwadze podczas poszukiwań swojej meblościanki. Mebel, który jest bardzo wyrazisty na tle pozostałych elementów może optycznie pomniejszyć całe pomieszczenie. Dlatego decydując się na taki wariant spróbuj zachować trochę równowagi umieszczając przy przeciwległej ścianie większe elementy. Duże rośliny doniczkowe lub inne meble sprawdzą się tu idealnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here