Najpopularniejsze rodzaje materiałów termoizolacyjnych

Termoizolacja budynku zapewnia w jego wnętrzu odpowiedni komfort cieplny, zapobiega utracie ciepła z wewnątrz, przez co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania. Do prawidłowego wykonania izolacji cieplnej potrzebne są dopasowane do techniki materiały termoizolacyjne.

  1. Styropian
  2. Wełna mineralna
  3. Keramzyt

Rodzaj wybranego materiału termoizolacyjnego wpływa na jakość izolacji cieplnej i jej efektywność. W ramach ocieplenia jednego budynku można stosować kilka różnych materiałów, ponieważ cechy niektórych z nich uzupełniają się, tworząc w ten sposób pełną ochronę cieplną całej konstrukcji.

Styropian

Termoizolacja budynku wielu ludziom kojarzy się ze styropianem. To właśnie tego materiału używa się najczęściej, ponieważ jest uniwersalny i można go zastosować niemal na każdym rodzaju powierzchni. Jest dostępny najczęściej w formie płyt o różnej grubości i wielkości. Swoją popularność zawdzięcza licznym właściwościom izolacyjnym, nie tylko cieplnym, ale również, np. akustycznym. Dzięki niskiej wadze można go stosować na ścianach, stropach i podłogach, a odporność na działanie wilgoci i pleśni sprawia, że nie traci swoich właściwości przez bardzo długi okres.

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest wykorzystywana równie często jak styropian. Wytwarza się ją ze skał lub szkła – w zależności od rodzaju, została więc uznana za materiał naturalny. Oba rodzaje wełny mineralnej charakteryzują się wysokim poziomem izolacji cieplnej, chociaż wełna szklana osiąga nieco lepsze parametry. Odmiana skalna stosowana jest głównie tam, gdzie ocieplenie będzie poddawane dużym naciskom –  jej wytrzymałość na ściskanie jest znacznie wyższa niż wełny szklanej. Ta druga za to jest lżejsza i bardziej elastyczna. Wełna skalna stosowana jest m.in. do ocieplania kominków i innych elementów, na które może mieć wpływ wysoka temperatura.

Keramzyt

Styropian i wełna mineralna to materiały termoizolacyjne stosowane już od wielu lat. Coraz większą popularność zyskuje jednak keramzyt – lekkie kruszywo, wytwarzane z gliny. Wykazuje właściwości mrozo- i ognioodporne, a poddawany działaniu wilgoci, szybko oddaje ją do środowiska. Dzięki temu nie rozwijają się na nim grzyby i pleśń. Dodatkowym atutem jest wysoki współczynnik przewodności cieplnej – warstwa ocieplenia z keramzytu może być niemal dwa razy cieńsza niż ta ze styropianu, bez utraty właściwości izolacyjnych. Ze względu na sypki charakter tego kruszywa, stosuje się je głównie na powierzchniach płaskich lub pochyłych, nie pionowych, np. do ocieplania posadzek w piwnicy, stropodachów i stropów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here