Zrób to sam - samodzielna regulacja okien

Regulacja okien to czynność dużo ważniejsza niż pozornie może się wydawać i jednocześnie bardzo zaniedbywana przez właścicieli domów i mieszkań. Jest to duży błąd, bo nie jest to nic trudnego i skomplikowanego, a ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie okien. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad i wskazówek aby wykonać tę czynność we własnym zakresie.

Dlaczego należy regulować okna?

Nawet najlepsze okno ze względu na nieustanne działanie na nie zmiennych warunków atmosferycznych oraz częste ich używanie po pewnym czasie ulega rozregulowaniu. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne, z którym należy się liczyć. Jednak pojawienie się pierwszych oznak nieprawidłowego funkcjonowania okien jest ostatnim momentem na przeprowadzenie ich regulacji. Czynność ta powinna być przeprowadzana cyklicznie, bez względu na to czy występują jakieś problemy. Pozwoli to uniknąć opadania skrzydła okiennego czy pojawienia się nieszczelności w oknach oraz zapewni sprawne ich funkcjonowanie i wydłuży żywotność.

Kiedy regulować okna?

Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest regulacja okien dwa razy do roku – przed sezonem letnim oraz przed sezonem zimowym. Pozwala to na dostosowanie ilości powietrza, które dostaje się do wnętrza do warunków pogodowych. Podczas regulacji okien przed zimą należy ustawić okucia w pozycji zapewniającej większe przyleganie skrzydła do ramy, co zapewni większą szczelność i ograniczy ubytki ciepła. Natomiast w okresie letnim zalecana jest regulacja polegająca na zmniejszeniu docisku, dzięki czemu zapewniona jest lepsza cyrkulacja powietrza.
Dodatkowo korekta ustawień okna będzie konieczna w każdym przypadku kiedy stwierdzimy trudności w codziennym użytkowaniu – problem z otwieraniem i domykaniem lub cięższa praca klamki. Jest to wyraźny sygnał opadnięcia skrzydła okiennego.

Regulacja okien – krótka instrukcja doszczelnienia

Samodzielne wykonanie prawidłowej regulacji szczelności okien nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz skomplikowanych narzędzi. Najczęściej wystarczy popularny klucz imbusowy, którym dokonamy drobnych korekt w ustawieniu okuć.

Za regulację siły docisku okna odpowiadają okucia znajdujące się w skrzydle. Aby ją zwiększyć, a tym samym poprawić szczelność okna należy przekręcić rolki mimośrodowe bliżej uszczelki. Należy pamiętać aby nie przesadzić z siłą docisku. Po takiej regulacji okno powinno pracować nieco ciężej, jednak otwieranie i zamykanie nie powinno być znacząco utrudnione, bo oznaczałoby to zbytnie dokręcenie rolek.
Odwrotnie postępujemy w momencie kiedy zmniejszamy docisk, tutaj również pamiętając o zachowaniu umiaru aby nie doprowadzić do zbytniego rozszczelnienia okna.

Instrukcja regulacji wysokości skrzydła okiennego

Regulacji podlega również wysokość skrzydła, a odpowiadają za to okucia znajdujące się w dolnym zawiasie. Krótka instrukcja poprowadzi nas do skutecznej regulacji okna w pozycji góra-dół:

  • po otwarciu okna należy usunąć osłonkę dolnego zawiasu
  • następnie należy dokręcić śrubę regulacyjną, która spowoduje lekkie uniesienie skrzydła
  • po tej czynności sprawdzamy czy osiągnęliśmy zamierzony efekt i okno otwiera i zamyka się prawidłowo
  • w razie konieczności dokonujemy drobnych korekt dokręcając lub odkręcając delikatnie śrubę regulacyjną w celu osiągnięcia pożądanej pozycji skrzydła
  • jeżeli okno wymaga regulacji położenia skrzydła po przekątnej, konieczne jest wykonanie analogicznych czynności na zawiasie górnym

Samodzielna regulacja okien – czy warto?

Po lekturze powyższego artykułu wydaje się, że odpowiedź jest tylko jedna – zdecydowanie warto. Regulacja okien PCV nie jest czynnością skomplikowaną i większość z nas jest w stanie zrobić ją we własnym zakresie. I co ważne, zrobić ją prawidłowo. Dzięki temu poprawiamy funkcjonowanie okien oraz dostosowujemy ustawienia szczelności do pory roku.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here