Aby móc inwestować w nieruchomości musisz posiadać pewien kapitał – tu nie ma cudów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz sfinansować inwestycje kredytem. I spłacać go z zysków, jakie wygenerujesz wynajmując czy odsprzedając mieszkania za wyższą cenę. Jak się do tego wszystkie zabrać?
Na czym polega inwestowanie w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości teoretycznie jest proste. Ludzie dysponujący wolną gotówką kupują mieszkania lub domy, które następnie wynajmują. Inną formą mogą być domy na flipa, czyli kupowanie zaniedbanych nieruchomości w dobrych lokalizacjach, remontowanie ich i odsprzedawanie z zyskiem.
Ale powstaje pytanie – czy inwestowanie w nieruchomości ma sens i czy się na tym faktycznie zarabia? Odpowiedź jest twierdząca. – Inwestowanie w nieruchomości w Polsce to obecnie jedna z niewielu form pomnażania pieniędzy, która daje niemal 100% pewność zysku. W przeciwieństwie do obligacji skarbowe, lokat czy nawet funduszy inwestycyjnych. Ponadto jest dość nisko opodatkowana – mówi Dawid Małycha z biura Małycha Nieruchomości Premium w Warszawie.
Oczywiście inwestowanie w lokale na wynajem czy w celu odsprzedania z zyskiem zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, tak jak wszystkie inne formy inwestowania uzależnione od popytu i podaży. Prawda jest jednak taka, że w Polsce już od kilku lat trwa boom na inwestowanie w nieruchomości. Na mieszkania popyt jest zawsze, szczególnie w dużych miastach wojewódzkich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
Jak zacząć inwestowanie w nieruchomości?
Jeśli jesteś początkującym inwestorem i dopiero zaczynasz swoją przygodę najlepiej zrobisz zatrudniając eksperta nieruchomości. To osoba z doświadczeniem, która pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących oraz doradzi np. w kwestii kredytu. Umów się na spotkanie i określ, czy środki chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości premium (wartość powyżej 1 mln zł) czy raczej interesują Cię tzw. inwestycyjne gotowce lub małe lokale z potencjałem jak kawalerki.
Dobry ekspert wyjaśni Ci strategię inwestowania w nieruchomości oraz pokaże dostępne lokale, gdzie sprawdzi ich stan techniczny oraz historię, które są kluczowe dla rentowności. Przede wszystkim jednak taki doradca wyjaśni krok po kroku ile możesz na nich zarobić w systemie dochodu pasywnego (skrótowo: dochód pasywny to sytuacja, kiedy płacisz raz, a dochody czerpiesz stale i w sposób regularny). Jego głównym zadaniem będzie zaś zbudowanie Ci portfela nieruchomości inwestycyjnych, na których możesz zarobić ok. 8 do 10% ich wartości. Czasami więcej.
Czy inwestowanie w nieruchomości jest trudne?
Z pozoru nie – kupujesz, remontujesz, wynajmujesz. Gdzie tu problem? W rzeczywistości jednak problemy mogą zacząć się już w momencie kupna. Bez doświadczenia na rynku nieruchomości łatwo możesz przeoczyć ważne kwestie techniczne czy prawne związane z danym lokalem. Ponadto przygotowanie mieszkania pod wynajem wcale nie polega tylko na wstawieniu mebli – trzeba sprawdzić instalacje elektryczne, gazowe, hydrauliczne i wiele innych spraw. Czasami źle wybrana nieruchomości pod inwestycję przynosi same straty. Jeśli jesteś zdecydowany na inwestowanie w nieruchomości zapoznaj się z rzeczowymi informacjami na ten temat, które znajdziesz na stronie https://malychanieruchomoscipremium.com/inwestowanie-w-nieruchomosci/.