Chile

Kraj wyjątkowy pod każdym względem

Chile jest państwem znajdującym się w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Jest niesamowicie długie, ponieważ jego linia brzegowa ma długość około 4,3 tysiąca kilometrów. Z kolei jego rozciągłość równoleżnikowa w najszerszym miejscu wynosi około 450 km, a w najwęższym niecałe 100 km. Jest to jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów na tym kontynencie. Z racji położenia, Chile jest bardzo różnorodne pod względem ukształtowania terenu oraz klimatu. Kraj w dużej mierze nastawiony na turystykę, zapewnia rozmaite atrakcje przybyszom z różnych stron świata.

Aktywny wypoczynek

Chile jest doskonałym miejscem do odkrywania nowych pasji oraz destynacją, którą obrać mogą zawodowi sportowcy w celu rozwijania swoich umiejętności. Bardzo znanym i lubianym w tym kraju sportem jest surfing. Z całego świata zjeżdżają się surferzy, aby skorzystać ze wspaniałych warunków panujących na plażach, zwłaszcza w północnej części, w regionach Pichilemu, Arica, czy też Totoralillo. Surfowanie jest możliwe zarówno dla doświadczonych sportowców, jak i dla amatorów, istnieje bowiem wiele szkół, w których pod okiem instruktora można spróbować swoich sił.

Inną formą aktywnego spędzania czasu w Chile jest znacznie łatwiejszy technicznie, jednak wymagający odpowiedniego przygotowania pod względem sprzętu, trekking. W kraju tym znajduje się 41 parków narodowych, jednak jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych na świecie znajduje się w parku Torres del Paine, położonym w południowej części państwa, w obrębie Patagonii. Aby doświadczyć niewiarygodnego piękna natury, zobaczyć na własne oczy szczyty i lodowce, zdecydowanie warto udać się na kilkudniową wyprawę w obrębie tego parku. Do dyspozycji mamy aż 250 km pieszych tras.

Coś dla fanów zwiedzania i rozrywki

Także osoby, które nie są zwolennikami spędzania urlopu w tak aktywny sposób, znajdą coś dla siebie i wycieczka do Chile dostarczy im mnóstwa atrakcji i pozytywnych wspomnień. Fani zabytków zdecydowanie powinni skupić się na zwiedzaniu stolicy państwa – Santiago, gdzie znaleźć można wiele pięknych architektonicznie katedr oraz kościołów, a także obejrzeć wystawy w muzeach poświęconych regionowi i nie tylko. Warte uwagi jest także drugie pod względem wielkości chilijskie miasto – Valparaiso, uważane za jeden z najpiękniejszych portów na świecie. Położone niedaleko samej stolicy, charakteryzuje się wielobarwną zabudową, dekorowanymi schodkami i zapierającym dech w piersiach widokiem na ocean.

Wolny czas można także spędzić na plażach, głównie w północnej części kraju, gdzie ze względu na cieplejszy klimat, można z przyjemnością poopalać się na piasku lub wykąpać w Oceanie Spokojnym. Zadowoleni będą także wielbiciele imprez w klimacie południowym i nocnego życia, ponieważ tego w Chile z pewnością nie brakuje, zwłaszcza w dużych miastach. Najbardziej znane i lubiane dzielnice, gdzie można zaznać wszelkich zalet całonocnej zabawy to przede wszystkim Barrio Bellavista, Bario Brasil, a także Valparaiso, czy też Iquique.

Zachwycająca natura

Chile może być szczególnie atrakcyjnym kierunkiem dla Europejczyków, zwłaszcza tych którzy lubią zatrzymać się na chwilę i docenić piękno natury. Ze względu na inny klimat, znajdziemy tam roślinność oraz zwierzęta, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w ogrodach botanicznych lub ZOO. Tutaj zaś żyją i występują na wolności. Flamingi, kondory, a także dziko żyjące gwanako, spokrewnione z alpakami i lamami to tylko niektóre z występujących na tym obszarze zwierząt.

W Chile także znajduje się obszar zwany najsuchszym miejscem na świecie, czyli pustynia Atakama. Są na niej obszary, na które od ponad 400 lat nie spadła ani jedna kropla deszczu. Niesamowitego wrażenia dopełnia najwyższy wulkan świata, Ojos del Salado, oraz otaczający go krajobraz pełen formacji skalnych oraz jezior i dolin. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością możliwość zwiedzenia pustyni na rowerze. W bazie wypadowej w miasteczku San Pedro de Atacama, znajduje się bowiem kilka wypożyczalni, oferujących taką atrakcję. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak do trekkingu, także do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować.

Majestatyczne moai

Jedna z największych atrakcji Chile, paradoksalnie nie znajduje się w obrębie samego kraju, lecz 3600 km od jego brzegu, na Oceanie Spokojnym. Jest to Wyspa Wielkanocna, terytorium administracyjnie należące do Chile. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów, zwanych moai, których liczba wynosi aż 887 sztuk. Zostały one wykonane ze skał wulkanicznych, prawdopodobnie przez dawnych mieszkańców wyspy. Niektóre mają wręcz kolosalne rozmiary, ponieważ ich wysokość dochodzi do 6 metrów, a waga do 18 ton. Do tej pory nie ustalono, jakie było przeznaczenie posągów, jednak są one bez wątpienia punktem charakterystycznym i główną atrakcją wyspy.

Czy warto jako cel podróży wybrać Chile?

Zdecydowanie warto. Nie jest to w naszym kraju bardzo popularny cel wycieczek. Jednak kto raz wybierze się do tego kraju, z pewnością zakocha się w pięknie krajobrazu, niezwykłej i niespotykanej florze i faunie, a także w południowej gościnności oraz pysznym jedzeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here