Projekt oświetlenia

Czy wiesz, co jest ważnym elementem idealnego wnętrza? To odpowiednio zaplanowane oświetlenie! Jednak wiele osób zaczyna myśleć o lampach dopiero wtedy, gdy remont jest niemal zakończony. W efekcie nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełnego potencjału naszego wnętrza.

Profesjonalny projekt wnętrz zakłada umieszczenie różnych punktów oświetleniowych jeszcze w trakcie formowania się pomysłu na przyszłe wnętrze, co pozwoli na wcześniejsze opracowanie schematu elektrycznego mieszkania oraz wykonanie instalacji elektrycznej w trakcie prac wykończeniowych.

Bez względu na to, jak udany i przemyślany może być projekt wnętrza, bez odpowiednio dobranego oświetlenia może nie tylko nie ujawnić całej swojej indywidualności, ale także wydawać się absolutnie niepełny.

Aby tego uniknąć, przed przystąpieniem do remontu należy przemyśleć liczbę i lokalizację punktów oświetleniowych, wygląd lamp, ich jasność, możliwe scenariusze świetlne dla różnych rozrywek (czytanie, relaks, praca itp.). Nie jest to prosty temat dlatego warto wziąć pod uwagę zatrudnienie projektanta wnętrz, który jako specjalista pomoże przejść nam przez remont niemal bezboleśnie.

Co to jest projektowanie oświetlenia?

Projekt oświetlenia składa się z trzech elementów: oświetlenia ogólnego, roboczego oraz akcentującego.

Oświetlenie ogólne to tak zwane światło tła. Tworząc je, należy wziąć pod uwagę, że światło powinno być funkcjonalne. Ponadto jego jasność i „temperatura” zależą od przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Na przykład w pokoju dziecinnym i gabinecie światło może być bardziej intensywne niż w sypialni czy łazience.

Oświetlenie akcentujące – podkreśla elementy dekoracyjne w pomieszczeniu: oświetla nisze, powierzchnie robocze, stwarza efekt „pływającego sufitu”.

Projektowanie oświetlenia we wnętrzu to koncepcja, która charakteryzuje lampy jako element dekoracyjny podkreślający indywidualność ich właściciela. Różnorodność i dostępność nowoczesnych opraw oświetleniowych tworzy solidną podstawę do ich wykorzystania w aranżacji wnętrz, podążając za najnowszymi trendami mody i przekształcając je nie do poznania.

 Rodzaje oświetlenia:

  • Oświetlenie ogólne jest to równomierny rozkład światła bez ciemnych stref
  • Oświetlenie robocze stosuje się w przypadku, gdy wymagane jest intensywne, jasne światło, a jednocześnie komfortowe dla oka np. w kuchni
  • Oświetlenie dekoracyjne to podświetlenie podłogi, sufitu, półek, nisz itp. Ma za zadanie zwrócenie uwagi na wybrany obiekt.

Światło we wnętrzu. Podstawowe zasady:

Planując oświetlenie, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia (do obliczenia wymaganego oświetlenia stosuje się specjalną formułę, którą w razie potrzeby można łatwo znaleźć w Internecie). Lampa główna powinna zapewniać dostateczną ilość światła do komfortowego pobytu, co również silnie wpływa na stan emocjonalny człowieka. I tak np. „Zimne” światło dostosowuje się do nastroju pracy, a „ciepłe” – do odpoczynku. Wskaźnik ten, zwany temperaturą barwową, znajduje się na opakowaniu lampy, w pomieszczeniach mieszkalnych powinien być „ciepły”, czyli 3000 K.

Oprócz ogólnego oświetlenia, należy wziąć pod uwagę również inne grupy źródeł światła – oświetlenie miejscowe, robocze i dekoracyjne. Na przykład w kuchni warto osobno oświetlić powierzchnię roboczą, a w sypialni stworzyć romantyczną atmosferę za pomocą oryginalnych kinkietów lub oświetlenia LED. Jeżeli chodzi o oświetlenie salonu to warto stworzyć kilka warstw oświetlenia np. za pomocą kinkietów, lampy stojącej czy podświetlanych półek. Dzięki temu możesz wygodnie spędzać czas w swoim domu, wybierając żądany scenariusz oświetlenia. Doskonałą pomocą w tym zakresie może być także użycie ściemniacza – płynna zmiana jasności światła w zależności od pory dnia i naszych preferencji.

Oczywiście nie sposób opowiedzieć o wszystkich zasadach projektowania oświetlenia w jednym artykule. Odpowiednio dobrane światło wpływa zarówno na psychikę, jak i na odwzorowanie kolorów, pozwala wizualnie powiększyć przestrzeń lub ukryć jej niedoskonałości. Światło jest aktywnie wykorzystywane w strefowaniu i doskonale spełnia funkcję dekoracyjną.

Konieczne jest przeczytanie setek takich publikacji, aby dowiedzieć się, jak tworzyć wnętrza z odpowiednim oświetleniem. Możesz również powierzyć całą pracę projektantom! Przy opracowywaniu koncepcji projektu, na pewno weźmie pod uwagę wszystkie niuanse projektowania oświetlenia i pomoże stworzyć wnętrze marzeń!

Może Cię również zainteresować historia metarmofozy starego, ponurego mieszkania odmienonego między innymi dzięki prawidłowo zaprojektowanemu oświetleniu https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/277086,metamorfoza-mieszkania-z-lat

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here