Urządzasz mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej? Chcesz wiedzieć jakie standarty powinno spełniać każde poszczególne pomieszczenie, aby osoba taka mogła normalnie i bez przeszkód wykonywać swoje codzienne obowiązki? Czasami potrzeba tak niewiele aby ułatwić innym życie…

Odpowiednie podejście!

Czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że to co dla Ciebie jest proste i normalne dla innych może być trudnym zadaniem nie do wykonania? Jesteś początkującym projektantem lub architektem wnętrz i jednym z Twoich pierwszych klientów jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim? A może sam znalazłeś się w takiej sytuacji? Przygotowując projekt mieszkania musisz pamiętać o tym aby dostosować go do indywidualnych potrzeb swoich lub konkretnej osoby. Urządzenie takiej nieruchomości będzie bowiem opierało się na zupełnie innych wyznacznikach niż w przypadku osoby zdrowej.

O czy pamiętać?

Zacząć należy już od samego wejścia czyli “drzwi wejściowych/wyjściowych” – powinny być one na tyle szerokie aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie do mieszkania się dostać i wydostać. Dobrze by było gdyby klamka jak i zamek umiejscowione były niżej niż w przypadku tradycyjnych drzwi. Obecnie na rynku bez problemu dostać można tego typu produkty, coraz więcej producentów stara się zadbać również o klientów zmagających się z niepełnosprawnością.

Dzisiaj jednak skupimy się na dwóch najważniejszych pomieszczeniach w całym mieszkaniu, z których urządzeniem jest zazwyczaj najwięcej problemów – chodzi oczywiście o kuchnię i łazienkę. Tak, z ich aranżacją mają niekiedy problem osoby w pełni zdrowe…

Praktyczna kuchnia

W przypadku kuchni należy szczególną uwagę zwrócić na meble a w zasadzie na ich rozmiar – nie powinny być one za wysokie ani zbyt głębokie, tak by osoba poruszająca się na wózku mogła samodzielnie sięgnąć słoik z górnej półki lub szuflady. Optymalna głębokość waha się w granicach ok. 50-55 cm a wysokość ok.80-90 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie kuchni w przedłużony blat pod którym nie będzie żadnych szuflad ani szafek. Zastanawiasz się dlaczego? Dla zdrowego człowieka jest to oczywiście nie istotne a już tym bardziej praktyczne ale osoba niepełnosprawna może w ten sposób bez problemu przygotować sobie obiad.

A co z górnymi szafkami? Tutaj zdania są podzielone, z reguły ze względu na funkcjonalność odradza się ich montaż jednak są takie osoby, które nie wyobrażają sobie kuchni bez górnych szafek kuchennych. W takiej sytuacji powinny być one zamocowane na dużo niższej wysokości, tak aby dostęp do nich nie był w żaden sposób utrudniony. Najlepszą możliwym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o zakupie mebli na wymiar, choć i w sklepach nie brakuje systemów kuchennych o takich samych parametrach lub podobnych jak te wyżej omawiane.

Odpowiednie wyposażenie oraz ich prawidłowe rozmieszczenie również ma znaczenie – lodówka nie powinna mieć więcej niż 150 cm, podobnie jest z kuchenką i piekarnikiem oraz innymi akcesoriami kuchennymi takimi jak czajnik, ekspres do kawy czy mikrofalówka. To zapewni osobie niepełnosprawnej nie tylko komfort i wygodę ale przede wszystkim bezpieczeństwo – tak zagospodarowana kuchnia zabezpieczy ją przed np. przypadkowym upadkiem bądź poparzeniem.

Wygodna łazienka

W przypadku urządzania łazienki sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na jej wygląd duży wpływ ma stopień niepełnosprawności, niemniej jednak powinna ona być zarówno funkcjonalna jak i bezpieczna. Zazwyczaj wymagana jest całkowita przebudowa łazienki tak aby osobie chorej łatwo było się w niej poruszać. Wówczas wygodną dla nas wannę należy zastąpić prysznicem, z odpływem umieszczonym w podłodze. Kabina powinna być na tyle duża aby poruszający się na wózku mógł do niej wjechać. Prysznic obowiązkowo musi być wyposażony w solidne, przymocowane do ściany siedzisko i szereg uchwytów zaopatrzonych w antypoślizgowe rękojeści.
Jeżeli chodzi o sedes to tu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mocnych poręczy znajdujących się po obu stronach.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka i lustro. Ich wysokość powinna być dopasowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, tutaj obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku kuchni – wszystko powinno być w zasięgu ręki chorego (gniazdka elektryczne, półki, wieszaki na ręczniki, szafki na kosmetyki i chemię gospodarczą), tak aby mógł bez pomocy osób trzecich wykonać poranną toaletę.

Urządzając mieszkanie właśnie w taki sposób, komfort życia osoby niepełnosprawnej podniesie się dosłownie o 100%. Od tej pory “niemożliwe” stanie się “możliwe” – np. przygotowanie obiadu dla siebie czy kolacji dla znajomych lub wieczorna rutyna pielęgnacyjna. Funkcjonalne mieszkanie ułatwi im wykonywanie (dla nas) prostych codziennych czynności co z kolej przełoży się na poprawę ich stanu fizycznego oraz emocjonalnego. Takie osoby pomimo swojej niepełnosprawności pragną być samodzielne i niezależne od innych, dlatego projektując dla nich mieszkanie pamiętaj o tej istotnej kwestii!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here