Strych kojarzy Ci się ze strasznym miejscem? Niepotrzebnie, mieszkania posiadające poddasze mają swój osobliwy urok oraz dodatkową przestrzeń do zagospodarowania.
Możesz tam urządzić np. bawialnię dla dzieci, lub biuro dla siebie – ile potrzeb, tyle pomysłów…
Przygotuj plan działania!
W mieszkania z poddaszem najczęściej zaopatrzone są stare kamienice, choć nie zawsze, bardzo często z takim typem budownictwa mamy do czynienia również w przypadku domków jednorodzinnych.
Skosy znajdujące się w pomieszczeniu wcale nie ułatwiają urządzania wnętrza, dlatego też w trakcie przygotowywania projektu należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Zastanawiasz się, o czym? Zaraz wszystkiego się dowiesz.
Na samym początku przemyśl sprawę tego, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie zagospodarowane na poddaszu. Wiedząc co chcesz tam urządzić, proces aranżowania oraz wykończenia pokoju przebiegnie znacznie szybciej i obędzie się bez zbędnych niespodzianek.
Przygotowując projekt wstępny pod lupę trzeba wziąć cały układ pomieszczenia zlokalizowanego na poddaszu. O tym jaki będzie efekt finalny decydują w dużej mierze: rodzaj dachu oraz stopień jego nachylenia a także wysokość ścianki kolankowej. Najlepiej gdyby miała ona minimum 120 cm, dach natomiast powinien mieć charakter stromy, dwuspadowy lub ewentualnie mansardowy.
Ważne czynniki…
Aranżując pomieszczenie na poddaszu należy w szczególności skupić się na takich elementach jak światło, przestrzeń oraz kolor. Teraz w kilku zdaniach wyjaśnimy Ci na czym musisz skupić się przy konkretnym aspekcie.
Światło, co my byśmy bez niego zrobili… Pokoje na poddaszach mają jedną wadę, a mianowicie jest w nich ciemno, przez jedno a niekiedy dwa małe okna wpada jego nieznaczna ilość. W sytuacji kiedy naturalnego światła masz jak na lekarstwo, należy wspomóc się dodatkowym sztucznym oświetleniem w postaci płaskich plafonów lub opraw ściennych przeznaczonych do zabudowy. Nie obędzie się także bez lamp stołowych.
Punkt drugi czyli przestrzeń – tutaj aby dobrze ją zagospodarować trzeba się niekiedy nieźle nakombinować. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie sobie planu zawierającego układ funkcjonalny. Wykonaj kilka takich projektów, z różnym ustawieniem wyposażenia i wybierz ten, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że powierzchnia takiego pokoju nie jest duża ale odpowiednio zagospodarowana z pewnością będzie funkcjonalna. Specjaliści radzą aby meble rozstawić po bokach, pod ścianami, środek powinien być wolny co dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń oraz ułatwi poruszanie się po pokoju.
Skoro jesteśmy już przy meblach to podczas zakupów pamiętaj o tym, że nie mogą one być zbyt masywne i ciemne, w przeciwnym wypadku pomieszczenie wyda się na ciasne oraz przepełnione. Wybieraj te o jasnym odcieniu, wykonane z dużo lżejszych materiałów.
Postaw na odpowiedni kolor
Teraz pora na kolory, ten temat przewija się praktycznie w każdym artykule jaki znajdziesz na naszej stronie. Żadną tajemnicą jest to, że jasne odcienie pozytywnie wypływają na wygląd małych pomieszczeń – bowiem optycznie powiększają ich przestrzeń.
Postaw na biel, beże, szarości lub pastele jeżeli lubisz “kolor”. Pamiętaj ciemne powinny być tylko gadżety, którymi na końcu przystroisz poddasze.
Pokój wydaje Ci się być nieustawny, jest węższy i dłuższy, zastosuj ten sam trik który wykorzystał właściciel nieruchomości widocznej na fotografii. W tym wypadku pomalowanie ścian bocznych pomoże zachować pewnego rodzaju równowagę i balans w całym pomieszczeniu.
Salon, sypialnia a może bawialnia?
Na poddaszu urządzasz salon? Zadbaj o to aby meble oraz kanapa były niskie, wtedy unikniesz efektu przytłoczenia, możesz także zdecydować się na wersję tzw. “mebli kompaktowych”. Są one nieco droższe ale za to o wiele łatwiej dopasujesz się do układu pokoju.
Jeżeli jednak wybór padł na sypialnie, dopilnuj tego aby łóżko znalazło się w takim miejscu, w którym będzie możliwe podejście do niego z obydwu stron – najlepiej oczywiście w pozycji wyprostowanej. Łóżko również powinno być dużo niższe niż takie, które wstawiłbyś do tradycyjnej sypialni.
Poddasze najczęściej pełni jednak zupełnie inną funkcję. Sprawdza się rewelacyjnie jako pokój lub bawialnia dla najmłodszych. Pokoje dzieci zazwyczaj są dużo mniejsze, na poddaszu maluchy będą miały więcej wolnej przestrzeni do zabawy. Tutaj również należy zwrócić uwagę na to aby mebelki nie były zbyt wysokie. W takiej bawialni oprócz zabawek przydadzą się również półki na książki, stoliczek lub biurko oraz kilka wygodnych siedzisk – np. takich jak te ze zdjęcia.
Trzymając się tych kilku prostych zasad, na niewielkiej powierzchni stworzysz niezwykle funkcjonalne pomieszczenie, które w dodatku zachwyci wszystkich estetycznym wyglądem. Jeżeli masz strych ale z pewnych przyczyn nawet do niego nie zaglądasz, może w końcu powinieneś zrobić jeden krok na przód. Zamiast go omijać zastanów się jak możesz wykorzystać jego potencjał. Być może potrzebujesz oddzielnego pomieszczenia na garderobę lub pokoju do gier ze znajomymi? Zainspiruj się i zrób coś z korzyścią dla siebie i swoich bliskich.