Minimalizm zagościł w większości naszych domów już kilka lat temu. Choć z każdym miesiącem przybywa coraz to nowszych trendów z zakresu urządzania wnętrz, to prostota w dalszym ciągu jest wymarzonym celem niektórych z nas. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem kto z nas nie chciałby mieszkać w mieszkaniu, które zachwyca swoistą “czystością”…

Poznaj ideologię minimalizmu

W jaki sposób urządzić swoje mieszkanie aby miało ono charakter modnego minimalizmu? Wbrew pozorom nie jest to ani trudne ani kosztowne przedsięwzięcie. Sekret tkwi w prostocie oraz ograniczeniu się do niezbędnego minimum. W wnętrzach stylizowanych właśnie w ten sposób nie zobaczysz tysiąca różnych dekoracji – ramek ze zdjęciami, świeczników, figurek i innych ozdób. W środku zazwyczaj panuje nienaganny porządek i ład, dlatego też pomieszczenia aranżowane na ten styl wielu osobom kojarzą się jako puste, surowe i zimne.
Czy się z tym zgadzamy? Nie do końca, wystarczy tylko przygotować odpowiedni projekt, skupić się na poszczególnych elementach aby wnętrze stało się bardziej przytulne.

Minimalizm to nie styl, minimalizm to sposób myślenia, który ma na celu przekonanie nas do tego, że posiadamy i otaczamy się zbyt dużą ilością zbędnych przedmiotów. Kupujemy je bo są modne, designerskie, rzadko kiedy zwracamy uwagę na to jaki pożytek z nich zrobimy lub w czym one ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Minimalizm radzi nam abyśmy otaczali się tylko tym co konieczne.

Zainspiruj się z nami!

Minimalizm w szczególności pokochali młodzi ludzie świadomi jego ideologii, którzy wykorzystali go nie tylko do urządzenia swoich mieszkań. Minimalizm towarzyszy im po prostu na codzień – są tacy, którzy ograniczyli swoją garderobę do posiadania tylko dwóch-trzech par spodni i czterech białych koszulek. My zajmiemy się minimalizmem jako stylem aranżacyjnym.
Spójrz na wizualizację łazienki i sypialni – teraz będziesz miał lepszy obraz tego w jaki sposób powinny być urządzane wnętrza minimalistyczne.

Pewnie dla większości z was pomieszczenia będą wydawać się puste i surowe, ale spokojnie właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Wiele katalogów aranżacyjnych przedstawia minimalizm jako “cztery puste ściany” a przecież wcale tak nie jest. Owszem pomieszczenia są zagospodarowane oszczędnie ale można je odrobinę wzbogacić dorzucając np. ozdobne poduszki i narzuty na łóżko w sypialni.

Od czego zacząć?

Podpowiadamy, jak już pewnie zdążyłeś zauważyć – na samym początku należy przeprowadzić generalne porządki pozbywając się tego co nie potrzebne, jeżeli jesteś w trakcie przeprowadzki do nowego mieszkania, w którym został przeprowadzony gruntowny remont to ten krok możesz pominąć.

Teraz skupimy się na kolorach. Minimalizm lubi otaczać się jasnymi odcieniami a w szczególności bielą, mile widziane są także piaskowe beże oraz rozbielone szarości. W kwestii faktury powierzchni to bez wątpienia najlepiej byłby gdyby była ona gładka, jednak jeżeli nie chcesz aby Twoje wnętrze wyglądało zbyt zwyczajnie możesz pokusić się o tapetę imitującą cegiełkę – ale pamiętaj o tym, aby była ona w dosyć neutralnych kolorkach, jesteśmy pewni, że będąc w sklepie od razu rozpoznasz tę minimalistyczną.

Stylowa sypialnia

Korzystając z okazji, że skupiliśmy się na tapecie, która widoczna jest na fotografii szerzej omówimy kwestię zaaranżowania sypialni. Niezwykłe pomysłowym i oszczędnym patentem było zastosowanie pólek po obydwu stronach łóżka w miejscu gdzie docelowo powinny stanąć szafki nocne z dużymi lampkami. Zamiast standardowych lampek nocnych do jakich jesteśmy przyzwyczajeni projektant postanowił, że oświetleniem dodatkowym będą kompaktowe oprawy ścienne z ruchomym, składanym reflektorem. Łóżko jest duże ale proste, ściany – białe, okno bez zasłon, a podłoga pokryta została mięciutką wykładziną w odcieniu zbliżonym do kolorystyki całej aranżacji. W sypialni nie ma żadnych dodatków, oprócz wspominanych wcześniej kolorowych poduszek, jedynym ale za to bardzo dyskretnym elementem dekoracyjnym jest prosty, podwyższony zagłówek łóżka – przyznasz nam racje, że efekt robi wrażenie…

Prosta łazienka

W łazience królują również te same odcienie co w sypialni, czyli czysta biel oraz piaskowy beż. Śnieżno-białe ściany w połączeniu z beżowym gresem tworzą niezwykle zgrany duet. W przypadku tej wizualizacji uwagę zwrócić należy nie na ściany ale na samo wyposażenie. Zwróć uwagę na prosty a zarazem nowoczesny kształt wanny, sedesu oraz umywalki – tak właśnie powinny wyglądać elementy wyposażenia wnętrz minimalistycznych. Zauważyłeś czego jeszcze tutaj brakuje? Tego co w tradycyjnie urządzonej łazience jest punktem centralnym, czyli dużego lustra z dodatkowym oświetleniem i półkami. W aranżacjach minimalistycznych, wystarczy proste, nie za duże małe lusterko i nic więcej…

Widzisz urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym to bardzo proste zadanie, chociaż dla osób, które do tej pory żyły w otoczeniu dużej ilości przedmiotów początkowe etapy mogą wprowadzić nieco zamieszania w życie ale za to potem będzie łatwo i przyjemnie jak nigdy dotąd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here