Krety są zwierzętami, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie ogrodnikom. Pomimo, że są niewielkich rozmiarów, posiadają specjalnie dostosowane łapy, które pracują bardzo szybko i możemy porównać je do łopat. Efektem może być powstanie nawet 15-metrowego tunelu już w ciągu godziny. Długość tuneli, jakie wykopie jeden kret może wynieść łàcznie nawet około 1 kilometra.
Krety wykopują swoje tunele w celu zdobycia pożywienia, a przede wszystkim larw oraz dżdżownic. W czasie prac krety niestety powodują liczne uszkodzenia korzeni roślin, trawnika oraz rabat. Nadmiar ziemi zostaje wypnięty na powierzchnię, gdzie przyjmuje wygląd nieestetycznych kopców. Jeden kret jest w stanie zniszczyć starannie wypielęgnowane rabaty oraz całe trawniki i ogrody. Nic dziwnego, że od wielu lat ogrodnicy poszukują sposobu na skutecznie pozbycie się kretów.
Jak skutecznie pozbyć się problemów z kretem?
Należy pamiętać, że w Polsce krety objęte są częściową ochroną. Dlatego nie wolno ich zabijać, a jedynie odstraszać z naszego ogrodu lub nie pozwalać na wejście. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju środki na odstraszenie kretów. Są to przede wszystkim produkty, które wydają nieprzyjemne dla tych zwierząt zapachy oraz dźwięki. Krety są stworzeniami, które są ślepe, ale przez to mają bardzo wyostrzone zmysł węchu oraz słuch. Okazuje się, że posiadają one włosy czuciowe, które są bardzo wrażliwe na drgania. Dlatego bardzo popularnym sposobem jest użycie odstraszaczy, które mają połączenie działanie akustyczne z wibracyjnym. Oprócz tego stosuje się odstraszacze zapachowe oraz pułapki, które umieszcza się w środku tunelu. Po złapaniu zwierzęcia obowiazkiem ogrodnika, jest wypuścić je na wolność. Najlepszym jednak sposobem, aby nie dopuścić do powstania zniszczeń jest zastosowanie rozwiązania, które nie pozwoli kretowi przedostać się na teren ogrodu.
Jak działa zabezpieczenie w postaci siatki na krety?
Siatka na krety to świetny sposób, który nie pozwoli kretowi przekopać się na naszą działkę. Można układać je zarówno pod trawnikiem, jak i rabatami z kwiatami oraz warzywami. Siatki na krety wykonywane są z materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz korozję. Najczęściej jest to metal lub tworzywo sztuczne. Metal jest lepszym, ale i droższym rozwiązaniem. Siatki charakteryzują się tym, że posiadają odpowiedni rozkład oczek, który nie pozwala na przedostanie się kretów, a jednocześnie umożliwia odbywanie się wegetacji roślin. Najczęstsze wymiary siatek to szerokość około 100 lub 200 metrów oraz długość od kilkudziesięciu do nawet około 400 metrów.
Jak zamontować siatkę na krety?
Sam montaż siatki nie jest skomplikowany, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią głębokość – jest to około 10 cm pod trawnikiem i około 30 cm pod rabatami. Kolejny wymóg to pamiętanie o zakładkach po obu bokach na długość około 10 cm. Pochyły teren wymaga, aby przymocować siatkę kotwicami lub kołkami. Tak zamocowana siatka z pewnością nie dopuści do pojawienia się kreta.