Standardowe mieszkania w dużych miastach, zakupione na rynku pierwotnym, szczególnie te w programach preferencyjnych typu MDM, nie przekraczają 40-60 m² i kosztują średnio od 300 do 500 tys. zł. Budowa domu, jeśli zdecydujemy się na projekt taniego domu, może kosztować już 144 tys. zł! Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się szczegółom.
Dom przy Wiosennej 8 – www.galeriadomow.pl
Rodzina na swoim, mieszkanie dla młodych, dom dla CIEBIE!
Hasło „rodzina na swoim” w odniesieniu do mieszkań to był swoisty paradoks, bo tak naprawdę, jak żyć swobodnie, z rodziną (zakładając min. 1 dziecko) na 40-50 m²? Rodzina może być prawdziwie „na swoim”, czyli mieszkać komfortowo i w pełni swobodnie, w mieszkaniu min. 70 m², lub w domu. Wspomniane programy dotujące zakup nieruchomości, praktycznie wykluczają korzystny zakup mieszkania, w którym wygodnie może egzystować pełna rodzina. Obowiązujące normy pozwalają nabyć młodemu małżeństwu, jeszcze bez dzieci, mieszkanie do łącznej powierzchni 75 m², z czego dofinansowanie do wkładu własnego, jest udzielane jedynie do 50 m² powierzchni mieszkania. Pozostały naddatek nie jest współfinansowany przez program.
W przypadku domu powierzchnia potrzebna do komfortowego życia wynosi o wiele mniej. Już w domu o powierzchni 60 m² żeby poczuć komfort. Dlaczego tak jest? Dlatego, że domu tak naprawdę mamy do dyspozycji o wiele więcej:
- poddasze, które umiejętnie zaadaptowane może posłużyć jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna.
- taras, naturalne przedłużenie salonu, miejsce spotkać z przyjaciółmi i rodziną.
- garaż, wielofunkcyjna przestrzeń z potencjałem. Zmagazynujesz u wózek, dziecięcy, rower, sanki narty, czy ogrodowe meble.
- zielone tereny przydomowego ogrodu, to głównie dla ogrodu, kawałka działki i otwartej przestrzeni, która należy tyko do nas, decydujemy się na budowę domu.
W potocznym myśleniu ludzi, budowa domu wiąże się z ogromnym wydatkiem finansowym, a do tego z zaangażowaniem czasowym. Takie założenia skłaniają myślących o swojej przyszłości do decyzji o wyborze małego mieszkania. Konkluzja jest prosta: „Na mieszkanie może jeszcze nas stać, ale na dom, to już na pewno nie”. I tu pojawia się pułapka takiego myślenia – dom to przedsięwzięcie logistycznie bardziej wymagające, ale już ekonomicznie nie tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać.
Rodziny, pragnące mieszkać „na swoim” nie są na wybór mieszkania? Dom jednorodzinny, szczególnie gdy wybieramy projekty domów tanich w budowie, to inwestycja porównywalna z mieszkaniem, a o wiele bardziej komfortowa, dająca nieporównywalny poziom satysfakcji. Dom to wygoda, spokój i bezpieczeństwo dla najbliższych – jak to osiągnąć nie rzucając się jednocześnie „z motyką na słońce”?
Projekty domów w cenie mieszkania! Wybierz więcej, za mniej! Przedstawiamy trzy przykłady, które pozwolą szerzej zobaczyć kwestię ekonomii budowy domu, a które powinny stać się impulsem do działania w dobrym kierunku – w kierunku bycia prawdziwie „na swoim”!
Mały z wielkim potencjałem!
Dom przy Bukowej 10 – www.galeriadomow.pl
Dom przy Bukowej 10
- orientacyjne koszty budowy ok 150 tys. zł
- 65 m² powierzchni użytkowej
- minimalne koszty budowy – ergonomia i ekonomia
- 3 niezależne pokoje + słoneczny salon otwarty na ogród
- możliwość adaptacji poddasza (kąt dachu 30 stopni), czyli ok 40 m² dodatkowej przestrzeni.
- wartość dodana: niezależność, spokój i bezpieczeństwo dla Twojej rodziny
Nie za mały, nie za duży, idealny na niewielką działkę
Dom przy Cyprysowej 56 – www.galeriadomow.pl
Dom przy Cyprysowej 56
- orientacyjne koszty budowy ok 190 tys. zł
- ponad 100 m² doskonale rozplanowanej przestrzeni
- możliwość realizacji dwuetapowej
- dodatkowy pokój i łazienka na parterze
- 1/3 kosztów mniej w początkowym etapie
- przyspieszona opcja zamieszkania „na swoim”
- wartość dodana: wolność i przestrzeń, która nie ogranicza, bez narażania domowego budżetu.
Duży dom w przystępnej cenie!
Dom przy Wiosennej 20 – www.galeriadomow.pl
Dom przy Wiosennej 20
- orientacyjne koszty budowy ok 360 tys. zł.
- nowoczesne 150 m²
- dom energooszczędny (rekuperacja, solary)
- możliwość realizacji dwuetapowej
- duża kotłownia (ponad 11 m²), możliwość ogrzewania paliwem stałym
- słoneczny salon, duże przeszklenia, taras – doskonała komunikacja z ogrodem.
- wartość dodana: komfort, którego nie zapewni nawet najbardziej nowoczesne mieszkanie – swoboda życia i solidne zabezpieczenie dla Twojej rodziny.
Jak widać, przeglądając projekty domów, można trafić na takie, które można wybudować w cenie mieszkania, lub zdecydowanie taniej. Wybór powinien być oczywisty, szczególnie teraz, kiedy możliwość komunikacji jest niemalże nieograniczona. Bądźmy pewni, że w niektórych przypadkach szybciej dojedziemy do miasta z podmiejskiej miejscowości, niż jednego jego krańca na drugi. Dom, to dom – pamiętajmy o tym. Nic nie zastąpi własnych 4 ścian na naszym, tylko naszym terenie.