Wybór baterii łazienkowej

Bateria łazienkowa to kluczowa część każdej umywalki, zlewu, wanny oraz innych urządzeń sanitarnych. Bateria służy do transportowania wody z instalacji do wnętrza umywalki, a także pozwala na regulację poziomu natrysku oraz jego uruchamianie i zatrzymywanie. W wyborze baterii łazienkowej warto kierować się kilkoma istotnymi kryteriami, takimi jak trwałość, sposób mocowania oraz użyte w konstrukcji materiały. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jak wybrać baterię łazienkową, która będzie idealnie spełniać twoje oczekiwania.

Bateria łazienkowa dobrej jakości – czyli jaka?

Wśród dostępnych na rynku baterii łazienkowych, znajdziemy rozmaite modele, różniące się między innymi użytymi do ich produkcji materiałami. Jest to kluczowa cecha każdej baterii łazienkowej, od której będzie zależała jej trwałość, wytrzymałość oraz żywotność. Jest o tyle istotne, że armatura łazienkowa podlega wymianom rzadko, a sama łazienka jest pomieszczeniem, które o wiele trudniej wyremontować niż na przykład pomieszczenia sypialne.

Ponadto, armatura słabej jakości jest w o wiele mniejszym stopniu odporna na działanie wilgoci oraz przepływającej wody. Warto więc zainwestować w zakup dobrej baterii dodatkowe kilkadziesiąt złotych, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z niej o kilka lat dłużej, niż w przypadku wyboru tańszego odpowiednika.

Bateria łazienkowa w umywalce – o czym warto pamiętać

Baterie łazienkowe instalowane w umywalkach powinny być do nich dopasowane przede wszystkim pod kątem rozmiaru. Zaleca się, aby wylewka (końcowa część baterii) znajdowała się około 20 cm ponad dnem umywalki. Dzięki temu będziemy mieli możliwość swobodnego mycia rąk, a w razie potrzeby, będziemy mogli w umywalce umieścić wybrane obiekty (na przykład ubrania prane ręcznie).

Istotne jest także, aby kształt i rozmiar wylewki pozwalały na nalanie wody do wszystkich potencjalnie pożądanych urządzeń – konewek, ekspresu do kawy, czajnika i innych.

Rodzaj montażu baterii łazienkowej

Sposób montowania danej baterii łazienkowej jest jej kolejną ważną cechą. Wśród tych dostępnych znajdziemy: baterie montowane na ścianie, na blacie, na obrzeżu umywalki, na podłodze, a także baterie stojące. Szczególnie popularne są te przeznaczone do montowania bezpośrednio na powierzchni umywalki.

Najważniejsze elementy w budowie baterii

W niemal każdej dostępnej baterii łazienkowej znajdziemy te same elementy konstrukcji, do których zaliczają się: wylewka, głowica, perlator, uchwyty, mieszacz oraz uszczelki. W wyborze konkretnej baterii warto zwrócić uwagę między innymi na materiał, z którego wykonane zostały poszczególne części.

Szczególnie warta polecenia jest bateria z ceramiczną głowicą (wiele modeli tego typu baterii znajdziesz w ofercie Termico). Przeciwdziała ona niepotrzebnemu skapywaniu wody.

Perlator jest zazwyczaj częścią poddającą się swobodnej wymianie. W tym celu należy po prostu „odkręcić” perlator znajdujący się na końcu wylewki i wkręcić na jego miejsce nowy. Perlator (czyli napowietrzacz wody) pozwala na ograniczenie poziomu zużycia wody. Odradzamy wykorzystanie perlatorów wykonanych w całości z tworzyw sztucznych (takich jak plastik).

Warto także, aby wybierana przez nas bateria była wykonana z materiałów gładkich i opływowych. Znacząco ułatwi to czyszczenie baterii z różnorodnych zabrudzeń oraz powstających na jej powierzchni zacieków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here