Kuchnia dla młodej pary powinna być przede wszystkim wygodna, funkcjonalna i dopasowana do potrzeb obojga domowników. Nie bez znaczenia są też walory wizualne wnętrza. W końcu kuchnia to serce domu, w którym każdy powinien czuć się dobrze. Jak połączyć wszystkie te aspekty? Doradzamy, jakie style wnętrzarskie najlepiej sprawdzą się w kuchni dla młodego małżeństwa.
Skandynawska kuchnia dla młodej pary
Urządzając kuchnię dla młodej pary, należy szukać takich kompromisów, które umożliwią stworzenie wnętrza wygodnego, przytulnego, a jednocześnie dopasowanego do gustu obojga osób. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne style wnętrzarskie, na przykład skandynawski lub nowoczesny, które łączą w sobie estetykę z wygodą i funkcjonalnością.
Scandi to szalenie popularny styl aranżacyjny, który stroni od przesady, skomplikowanych form i nadmiaru zbędnych dekoracji. Wszystkie meble i akcesoria mają być proste i wygodne w użytkowaniu. Kuchnie skandynawskie są jasne i przestronne. Dominują w nich meble kuchenne w kolorze bieli i jasnych szarości z brązowymi lub czarnymi blatami. Tę surowość ociepla się za pomocą subtelnych dodatków z naturalnych materiałów, takich jak drewno, porcelana, szkło, len czy bawełna.
Kuchnia dla młodej pary w stylu glamour
Styl glamour to doskonałe rozwiązanie dla młodych par, które ponad wszystko cenią sobie szyk i elegancję. Kuchnie urządzone w klimacie glamour mają charakter luksusowy, pełen przepychu i wytworności, który już od progu zachwyca przybyłych gości. Typowe dla nich są połyskliwe materiały, które można znaleźć nie tylko na lakierowanych frontach mebli, ale również wśród elementów wyposażenia. W tego typu aranżacjach wykorzystuje się meble z lakierowanymi frontami, tapicerowane krzesła, a także dodatki w kolorze złota bądź srebra. Jednym z wyznaczników stylu są bogato zdobione żyrandole z kryształkami oraz eleganckie bibeloty, potęgujące wrażenie przepychu i wykwintności.
Kuchnia dla nowożeństwa w stylu industrialnym
Kuchnię dla młodego małżeństwa można urządzić także w stylu industrialnym. Będzie to wnętrze pełne nieco surowego, ale i niezwykle oryginalnego charakteru, co przypadnie do gustu fanom nietuzinkowych rozwiązań. Urządzając kuchnię industrialną, należy trzymać się stonowanych barw, takich jak biel, czerń, odcienie brązu oraz szarości. Elementami typowymi dla wnętrz w tym stylu będą także dodatki w kolorze czerwieni, żółci czy turkusy, a ponadto elementy w rodzaju ściany z cegieł czy betonu dekoracyjnego. Kuchnię w industrialnej aranżacji uzupełnią dodatki z drewna, szkła oraz metalu.
Retro – przytulna kuchnia dla nowożeńców
Młode pary preferujące bardziej klimatyczne aranżacje, powinny zainteresować się stylem retro. Tak urządzone kuchnie wydają się sielskie, przyjazne, pełne ciepła i uroku, czym wręcz zachęcają do wspólnego gotowania i spędzania czasu. Podstawą aranżacji w klimacie retro będą meble, najlepiej w odcieniach bieli, beżu lub jasnego naturalnego drewna. Pośród nich mogą pojawić się eklektyczne akcenty w wyrazistych kolorach. Na ścianach doskonale sprawdzą się pastele, zwłaszcza błękit, delikatna zieleń i rozbielone żółcienie. W tym stylu ogromną rolę odgrywają dodatki. Klamki i uchwyty mebli powinny być stylizowane na stare, do tego dekoracje z drewna, szkła i metalu, takie jak ceramiczne doniczki czy puszki na przyprawy.
Kuchnia w stylu minimalistycznym
Ostatnia propozycja to coś dla aktywnych zawodowo młodych małżeństw, które większość dnia spędzają poza domem. Styl minimalistyczny składa się z prostych form i kolorów, a wszelkie dekoracje i zdobienia ograniczone są w nim do minimum. Najlepiej sprawdzają się meble o gładkich, jednokolorowych frontach bez uchwytów, które nie zaburzają geometrii pomieszczenia i zwartej zabudowy. Styl ten lubi także łagodne linie i stonowaną gamę kolorów. Typowe dla minimalistycznych wnętrz są również surowe tworzywa, takie jak beton, szkło czy stal. Kuchnie urządzone w tym stylu zwracają uwagę lekkością i przestronnością, ale żeby zachować ten charakter, trzeba wyrobić w sobie nawyk pilnowania porządku. Samo sprzątanie nie zajmuje jednak wiele czasu, bo odpada konieczność odkurzania i ponownego ustawiania bibelotów.