grzejniki do łazienki

Przeglądając grzejniki łazienkowe, większość osób zwraca uwagę na kształt i kolor. Te cechy są oczywiście ważne, ale nie kluczowe. Istotna jest także moc, która decyduje o optymalnej ilości dostarczanego ciepła. Grzejniki łazienkowe często służą nie tylko do ogrzewania, ale także do suszenia. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytania:

Jakie rodzaje grzejników są dostępne na rynku?

Jak prawidłowo dobrać moc grzejnika w łazience?

Jakie rodzaje grzejników są dostępne na rynku?

Wśród najbardziej popularnych grzejników do łazienki trzeba wyróżnić modele o budowie drabinkowej. Grzejniki drabinkowe składają się z pionowych kolektorów, które są połączone poziomymi rurkami. Dzięki takiej konstrukcji grzejniki nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także pozwalają suszyć bieliznę lub ręczniki. Zaletą grzejników drabinkowych jest nieskomplikowany montaż. Relatywnie prosta konstrukcja daje duże możliwości aranżacji wnętrza.

W większości przypadków grzejniki łazienkowe wykonane są z wysokiej jakości profili stalowych, miedzianych lub aluminiowych. Bardzo ważnym elementem grzejnika jest powłoka antykorozyjna. W łazience, czyli pomieszczeniu o wysokiej wilgotności, takie zabezpieczenie ma duże znaczenie. Wśród oferowanych powłok możemy wyróżnić lakierowane, chromowane, satynowe oraz metalizowane.

Grzejniki możemy także podzielić ze względu na sposób ich zasilania w ciepło. Do najczęściej oferowanych zaliczamy grzejniki wodne, które są zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, oraz grzejniki elektryczne, które zasila specjalna grzałka elektryczna. Coraz częściej oferowane są rozwiązania hybrydowe, a więc grzejniki wodno-elektryczne.

Warto dodać, że grzejniki elektryczne są obecnie wyposażane w system płynnej regulacji, który pozwala zredukować zużycie energii podczas pracy w trybie „elektrycznym”.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Ze względu na mniejszą powierzchnię wymiany ciepła grzejniki łazienkowe mają niższą moc od innych typów grzejników o podobnych rozmiarach. Wybierając grzejnik do łazienki, powinieneś sugerować się nie jego wielkością, a mocą. Jak określić optymalną moc grzejnika do łazienki? Będziesz do tego potrzebował 3 parametrów, a mianowicie:

  • temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji,
  • pożądanej temperatury w pomieszczeniu,
  • zapotrzebowania na ciepło.

Znając te parametry, bez trudu dobierzesz odpowiedni grzejnik, ponieważ producenci taki sam zestaw danych podają na każdym produkcie.

Jeśli masz zamiar używać grzejnika w łazience również do suszenia, to warto wybrać model o mocy o 20% wyższej od tej, na którą wskazują podane wcześniej parametry. W przypadku zasilania dolnego wybierz grzejnik o mocy wyższej o dodatkowe 10%. Tak szczegółowe wyliczenia warto przeprowadzić szczególnie w przypadku dużych łazienek, które mają okna i są zlokalizowane na obrzeżach budynku. Na dużych powierzchniach najlepiej połączyć różne sposoby ogrzewania, a więc grzejniki drabinkowe z ogrzewaniem podłogowym.

Wiesz już jak wybrać nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim efektywny grzejnik do łazienki. Odwiedzając stronę dudik.pl, możesz zapoznać się z bogatą ofertą grzejników. Firma Dudik ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu wysokiej klasy grzejników do różnych pomieszczeń. W ofercie sklepu Dudik znajdziesz także akcesoria do kotłowni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here